"Z okazji 50-lecia lotów w kosmos,
wszystkim kosmonautom i sympatykom
kosmosu życzę powodzenia"
Mirosław Hermaszewski
START AKTUALNOŚCI REPORTAŻE BIOGRAFIA GALERIA MÓJ LOT KONTAKT SKLEP
ZALOGUJ MÓJ KOSZYK MOJE KONTO
START >> AKTUALNOŚCI
2013-08-24

Inscenizacja historyczna HEIDEKRAUT - WIERZCHUCIN gmina Cekcyn

Do niewielkiej miejscowości Wierzchucin w gminie Cekcyn zawitał MIROSŁAW HERMASZEWSKI - pierwszy i jedyny Polak w kosmosie. Wystąpił podczas inscenizacji historycznej na poligonie "Heidekraut", 24 sierpnia 2013r.

W tym roku już po raz trzeci Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” zorganizowało w drugiej połowie sierpnia inscenizację historyczną dotyczącą ściśle tajnego, niemieckiego poligonu rakietowego „Heidekraut” ("Wrzos") w Wierzchucinie, na którym przeprowadzano próby z rakietami V-2. Podczas imprezy wystąpili prelegenci - znawcy tematu, którzy podzielili się z publicznością swoją wiedzą na temat tego niewątpliwie ciekawego epizodu II wojny światowej w Borach Tucholskich. Po prelekcjach pszyszła kolej na...

inscenizację, podczas której ztarły się wojska Wermachtu i żołnierzy Armii Czerwonej. W potyczce udział wzięły 4 grupy rekonstrukcyjne: Theatrum Historica z Piły, Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza, GRH Poland z Bydgoszczy oraz Historia i Pamięć z Tucholi. W ruch znów poszły Mausery i PPSy.

POLECAM