"Marzenia się spełniają!"
Mirosław Hermaszewski
BIOGRAFIA GALERIA KONTAKT
2011-12-12

Mirosław Hermaszewski gościem honorowym na konferencji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

23 listopada 2011 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja pod tytułem "Zastosowania technologii satelitarnych w praktycznej działalności MSP metodą na przyśpieszenie ich rozwoju i wzrost konkurencyjności", zorganizowana przez Europejską Unię Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN, fundację Eurisy przy Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Gościem honorowym spotkania był generał Mirosław Hermaszewski. Udział wzięło około 250 osób, w tym kilkunastu przedstawicieli instytucji zagranicznych, takich jak Komisja Europejska, Europejska Agencja Kosmiczna, Astrium, UEAPME, EARSC, ESOA, Galileo Services, GSA oraz firm z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Włoch. Z Polski przybyli...
specjaliści z firm i instytucji otoczenia biznesowego, przedstawiciele ministerstw, uczelni wyższych, instytutów badawczych, centrów technologii, instytucji finansowych, ale przede wszystkim z innowacyjnych przedsiębiorstw. 
Tło dla konferencji, poświęconej możliwościom, jakie otwierają się przed polskimi przedsiębiorcami na niedostępnym dotąd dla nich rynku produkcji i usług satelitarnych, stanowiły długo oczekiwane wydarzenia:
wystrzelenie europejskiego satelity Galileo (po wielu latach przygotowań) (21.10.2011); przyjęcie Dyrektywy o warunkach korzystania z systemu nawigacji satelitarnej Galileo (25.10.2011); ogłoszenie nowego (III) naboru wniosków na projekty kosmiczne PECS (15.11.2011); podjęcie ostatecznych negocjacji z Europejską Agencją Kosmiczną po podpisaniu przez Premiera instrukcji wykonawczej (28.11.2011); utworzenie nowego rządu i rozpoczęcie...
prac nad programem rozwoju sektora technologii i usług satelitarnych.
Wydarzenie było jednym z nielicznych dotąd w Polsce okazji do zapoznania się z praktycznymi zastosowaniami technik kosmicznych i satelitarnych w dziedzinach gospodarki zwykle z nimi nie związanymi Przedstawiono przykłady najlepszych praktyk, w tym konkretne wdrożenia innowacyjnych technologii satelitarnych, np. użytkowania systemu GPS w gospodarstwach rolnych (firma Kam-Rol), monitorowaniu i zarządzaniu flotą (system Komtrax w firmie Mostostal), zastosowaniach GPS w nowoczesnej turystyce rowerowej (Tour Bike), czy planowaniu i zarządzaniu biomasą (współpraca firmy RIO z Dalkia).
Specjaliści z Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej zachęcali do uczestniczenia w ich programach technologicznych i do nie zrażania się biurokracją, która na początku może wydawać się przytłaczająca.
Krzysztof...
Zaręba, Naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej Ministerstwa Gospodarki, potwierdził rozpoczęcie 28 listopada w Paryżu negocjacji o pełne członkostwo Polski w ESA i zaprosił przedsiębiorców do udziału w przetargu programu PECS (na łączną kwotę 2 mln Euro), "przedsionku ESA", któremu poświęcone będą specjalne warsztaty w dniu 1 grudnia 2011. Na złożenie oferty będzie 8 tygodni. 
Piotr Świerczyński z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej poinformował, iż w lipcu 2012 roku powinien zostać ogłoszony kolejny pakiet konkursów związanych z systemami Galileo/GMES w ramach 7. Programu Ramowego. 
Wiceprezesi Krajowej Izby Gospodarczej, Tadeusz Donocik i Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Dariusz Szewczyk przedstawili instrumenty wspomagające przedsiębiorców, takie jak programy finansowania,...
wyszukiwania kooperantów, czy samokształcenia. Podano, że z około 1,5-2 milionów firm mikro i MSP zaledwie około 5-7% używa technologii innowacyjnych, w tym tylko nieliczni - kosmicznych. Przedstawiciel PARPu potwierdził, że to PARP przejmie rolę koordynatora polskiego sektora kosmicznego, najprawdopodobniej już na przełomie roku 2011/2012. Nie wiadomo jednak, jakiej wysokości finansowanie będzie dostępne.
W podsumowaniu konferencji prezes UNICORN, Jerzy Samborski, podkreślił jak istotne znaczenie będzie miało dla polskiej nauki i polskiej przedsiębiorczości, pełne członkostwo naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej, które oznaczać będzie dostęp do najnowocześniejszych technologii satelitarnych i kosmicznych. Dzięki temu Polska znajdzie się w elicie krajów o najwyższym stopniu konkurencyjności, a polskie firmy, w tym sektora MSP, będą uczestniczyć w rynku,...
który należy do najszybciej rozwijających się. 
Europejska Unia Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Klasy Średniej UNICORN będzie kontynuowała wsparcie dla promocji technologii satelitarnych i kosmicznych w Polsce oraz dla transferu tychże technologii pomiędzy centrami naukowo-badawczymi i firmami polskimi i zagranicznymi.
W oparciu o wnioski i wcześniejsze doświadczenia z rynków europejskich oraz z samej konferencji, UNICORN przygotowuje na rok 2012 specjalny program warsztatowo-seminaryjny, pt. „Galileo dla małych i średnich”, o profilu dostosowanym do potrzeb związanych z wykorzystaniem przez polskie MSP aplikacji satelitarnych. Program, realizowany w ujęciu regionalnym, powstaje we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych i z innymi partnerami. Do udziału w programie zarejestrowały się już firmy i ośrodki naukowo-badawcze z czterech województw.
Zgłoszenia...
przyjmuje Kierownik Projektu „Galileo dla małych i średnich”, pani Barbara Skrobiszewska, Tel. 501 494 925, bskrobiszewska@unicorn-sme.org. Aktualne informacje będą podawane na stronie internetowej Unicorn: www.unicorn-sme.org.